دستگاه مقوا سازی - سانده دستگاه مقواسازی

دستگاه مقواسازی

تولید مقوا امروزه در صنایع و مشاغل مختلفی کاربرد دارد . از جمله در انواع صنایع چاپی که عمده بازار فروش دستگاه مقواسازی می باشند . دستگاه مقوا سازی سپاهان رول دستگاهی کاملا بومی بوده و در طی سالیان متمادی در بیش از 80 نقطه از کشور این محصول استفاده شده .خط تولید مقوا سازی شامل ماشین آلات فور در ینیر (FOARDRINIER) و واکیوم (VACUM PUMP) و پرس (PRESS) و سایز پرس (SIZE PRESS) و خشک کن (DRYER) و کالندر (CALENDER) و رول پیچ (POPE REEL) و ریوایندر (REWINDER) و لامینت (LAMINETOR) و شیت کن (SHEETER) است.

دستگاه مقوا سازی

دستگاه مقوا ساز چیست؟

تولید مقوا امروزه در صنایع و مشاغل مختلفی کاربرد دارد. از جمله در انواع صنایع چاپی که عمده بازار دستگاههای مقواسازی می باشند. دستگاه مقوا سازی سپاهان رول محصولی کاملا بومی بوده و در طی سالیان متمادی در بیش از 80 نقطه از کشور این محصول استفاده شده است.

دستگاه کاغذ سازی چیست؟

روش تولید کارخانه ای کاغذ در این روش که عموماً در کارخانجات بزرگ مرسوم است به شرح زیر می باشد که البته بعضی از قسمت های آن به بصورت تولید مقوا امروزه در صنایع و مشاغل مختلفی کاربرد دارد . از جمله در انواع صنایع چاپی که عمده بازار فروش دستگاه مقواسازی می باشند . دستگاه مقوا سازی سپاهان رول دستگاهی کاملا بومی بوده و در طی سالیان متمادی در بیش از 80 نقطه از کشور این محصول استفاده شده . محصول تولیدی این دستگاه در ابعاد مختلف و خروجی های گوناگون میباشد .تولید انواع کارتن های سه لایه و 5 لایه با وزن های گوناگون از جمله قابلیت های مهم این دستگاه است.

مراحل تولید مقوا:

ویدئو تبلیغاتی دستگاه مقوا ساز خط تولید مقوا شامل دو قسمت تولید و قسمت تکمیلی می باشد. دستگاه مقوا سازی شامل قسمت های مخزن هدباکس (headbox) ، توری ، ساکشن باکس(suction box)، رول های پرسی ، سیلندر های خشک کن ،رول پیچ (جمع کننده مقوا)می باشد. خمیر آماده شده از آخرین مخزن (check box)به درون هدباکس ماشین ارسال می شود.

مخزنفوق الذکر دارای دو قسمت مجزا یکی برای خمیر و دیگری برای آب می باشد که هر یک به وسیله لوله ای آب و خمیر را به سمت هدباکس هدایت می کنند . ذر نزدیکی هدباکس دو شیر تیغه ای مدرج قرار دارد که بوسیله آن ها نسبت اختلاط آب و خمیر تنظیم می شود. در داخل هدباکس دو سیلندر فلزی در عرض هدباکس قراردارند بر روی بدنه های این سیلندر ها منافذ درشتی قرار دارند (ماننده توریسیلندر شکل با منافذ درشت) با حرکت دورانی این سیلندر ها خمیر داخل هدباکسبه تلاطم افتاده و از تراکم شدن خمیر جلوگیری می کند در ضمن پراکندگی خمیررا در عرض هدباکس یکسان نگه می دارد.

در قسمت پایین و نزدیک توری ، هدباکس دارای دریچه ای در عرض می باشد که اهرم هایی میزان با و بسته بودن این دریچه را تنطیم می کند. میزان ضخامت و گرماژ مقوا به وسیله میزان اختلاط آب و خمیر و میزان باز بودن این دریچه تعیین می شود(سرعت دستگاه ثابت است) با باز بودن دریچه یک لایه خمیر در عرضبر روی توری بر روی توری در حال حرکت تشکیل می شود. در طرفین تیغ فوق اهرمهایی قرار دارد که میزان عرضی خمیر خروجی را تعیین می کند.(بسته به عرض مقوای مورد درخواست)لایه خمیر تشکیل شده به تدریج که به همراه به تدریج که به همراه توری به جلو حرکت می کند آب خود را در اثر نیروی ثقل از دست می دهد در قسمت جلویی ، توری از روی محفظه ای منفذدار (suction box) که به وسیله وکیوم پمپ دارای فشار مکش می باشد عبور کرده که در اثر این مکش آب بیشتری از خمیر جدا می شود.

در آخر قسمت توری ، خمیر از زیر اولینرول پرسی عبور می کند و توری از این مرحله به بعد دور رول انتهایی پایین چرخیده و از خمیر جدا شده و به محل رولاولیه باز می گردد . خمیر پرس شده از زیر رول پرسی اول خارج شده و بر روی نمد مخصوصی قرار می گیرد و به همراه نمد (felt) از زیر رول پرس های دوم و سوم عبور می کند.در این مرحله آخرین ذرات آب به وسیله پروسه مکانیکی قابل خروج است خارج شده و به نمد منتقل می شود و همچنین خمیر از فشرده گی لازم برخوردار می شود.از این مرحله خمیر از نمد جدا شده و بین نمد قسمت خشک کن و سیلندر های بخار داغ قرار گرفته و دور اینسیلندر ها به همراه نمد حرکت می کنداین سیلندر ها بوسیله فشار بخار آب داغبه وسیله یک بویلر تامین می شود داغ می شوند مقوای مرطوب همراه حرکت در اطراف این سیلندر ها خشک شده و در انتهای مقوای خشک شده روی یک رول فلزی پیچیده می شود از این مرحله به بغد مقوا وارد قسمت تکمیلی می شود.

در این قسمت تکمیلی واحد های دوبلکسی سایزینکی و قیچی دارد.در صورتی که سفارش خاصی جهت دو یا چند لایه کردن مقوا و یا پوشاندن سطح مقوا با کاغذ وجود داشته مقوا به قسمت دوبلکس فرستاده می شود این دستگاه دارای یک الکتروموتور و دو غلطک چسب زنی می باشد . دستگاه مقوا سازی یک لایه مقوا عبور کرده و سپس همگی از بین رول پرسی عبور و بر روی هم چسبانده می شوند نوع چسب به کار رفته چسب نشاسته می باشد و سپس در انتهای مقوای دوبلکس شده دور رول فلزی پیچیده می شوند.

درمرحله بعد جهت تنظیم عرص و حذف قسمت های نازک کناره و همچنین رطوبت هایی که در قسمت قبل به مقوا اضافه شده رول مقوا به قسمت سایزینگ ارسال می شود این ماشین دارای دو قسمت تونل هوای گرم و فسمت قیچی می باشد رول مقوا ابتدااز تونل هوای گرم عبور کرده (این تونل معمولا بوسیله مشعل گاز سوز گرم می شود میزان گرما بسته به یک یا چند لایه بودن و رطوبت آن متغیر است و با میزان فشار گاز تنطیم می شوذ.)سپس مقوای خشک شده از انتهای دیگر تونل خارج واز بین رول های قیچی که کار تنظیم عرضی و حذف قسمت نازک کناره را برعهده دارند رد شده و سپس مقوای آماده دور رول مقوایی پیچیده می شود و بعد توسط قیچی دیگری ادامه مقوا قطع شده و رول های با اندازه مشخص را انبار می نمایند.این بود مراحل تولید مقوا توسط دستگاه مقوا سازی سپاهان رول

روش تولید کارخانه ای کاغذ

به طور کلی روش تولید خمیر کاغذ در کارخانه ای بزرگ توسط دستگاه کاغذ سازی به این گونه ای بوده که مقدمات خمیر سازی در دستگاهی به نام دستگاه پاپلر صورت می گیرد که در این دستگاه خمیر کاغذ به مراحل ، تمیز و پالایش شده و به ذرات خمیر کاغذ دسته بندی می شوند باید به این نکته اشاره نمود که در این روند شستشوی خمیر و جوهرزدایی به حساب نیامده و در نظر گرفته نمی شود.

در دستگاه پاپلر که دارای 4 تیغه فولادی به منظور هم زدن وجود دارد ،که در این دستگاه خرده های کاغذ به همراه آب به نسبت 1 به 5 به درون دستگاه ریخته شده و بسته به نوع و ترکیات کاغذ حدود بیست دقیقه یا بیشتر بسته به نیاز گفته شده هم زده می شوند.این چهار تیغه دوار با سرعتی حدود 1500 دور در دقیقه برای هم زدن مواد استفاده می کند.

پس از بیست دقیقه خمیر اولیه تولید شده و وارد مخزن حوضچه خمیر فرستاده می شود در این حین توسط دستگاهی به نام خمیر تمیز کن خمیر به جایگاهی فرستاده می شود که ذرات سنگین ماسه نرم ، ذرات و ناخالصی های موجود و ذارات فلزات یا هر چیزه دیگر در خمیر را جداسازی می کند سپس خمیر به مرحله تکمیل عمل متلاشی شدن و نزدیک تر شدن به مرحله تبدیل به دسته جات خمیری به دستگاهی بهنام (refiner) ریفاینر مخروطی شکل فرستاده شده .ذرات درشت در خمیر حاصله نیز در دستگاهی به نام توری لرزان یا (vibration screen)وارد شده و عمل جداسازی انجام می شود و سپس خمیر آری از ناخالطی ها و ذراتریز و درشت به دستگاه پاپلر برگردانده شده در اینجا خمیر سازی در دستگاه کاغذ سازی به طور یک نواخت و مطلوب پایان یافته و خمیر به حوضچه ثانویه ریخته شده و پروسه خمیر سازی دستگاه کاغذ ساز پایان می یابد.نکته جالبی کی می توان ذکر کرد این است که در مرحله تولید خمیر در خط مقواسازی و دستگاه مقوا سازیدو نوع محصول حاصل می یابد یعنی مقوای قهوه ای و مقوای سفید اما در تولید خمیر کاغذ فقط یک نوع کاغذ و آن هم بسته به مواده اولیه ای که وارد دستگاه پاپلر ریخته می شود تولید می شود ( مقوای کارتن جهت مقوای قهوه ای و کاغذ چاپ و تحریر جهت مقوای سفید تولید ترکیبی از کاغذ باطله چاپ و تحریر، مقوایکارتن و پوشال مورد استفاده قرار می گیرد.)